Посредовање је поступак, без обзира на назив, у којем стране добровољно настоје да спорни однос реше путем преговарања, уз помоћ једног или више посредника, који странама помаже да постигну споразум (у даљем тексту: посредовање).
Посредовање се примењује у спорним односима у којима стране могу слободно да располажу својим захтевима, ако другим законом није прописана искључива надлежност суда или другог органа, без обзира да ли се спроводи пре или после покретања судског или другог поступка. Посредовање је могуће нарочито у имовинскоправним споровима чији је предмет испуњење обавезе на чинидбу, другим имовинскоправним споровима, у породичним, привредним споровима, управним стварима, споровима из области заштите животне средине, у потрошачким споровима, као и у свим другим спорним односима, у којима посредовање одговара природи спорних односа и може да помогне њиховом разрешењу. Одредбе закона о посредовању примењују се и на посредовање у кривичним и прекршајним стварима у погледу имовинскоправног захтева и захтева за накнаду штете, као и у радним споровима ако посебним законом није другачије прописано. Одредбе закона о посредовању не примењују се на решавање спорних односа у вези са утврђивањем и наплатом јавних прихода.
Поступак посредовања се спроводи добровољно, на основу изричите сагласности страна, осим у спорним односима у којима је посебним законом покретање поступка посредовања предвиђено као услов за вођење судског или другог поступка.
У поступку посредовања стране су равноправне.
У поступку посредовања стране као физичка лица учествују лично. Пуномоћник физичког лица, као стране у поступку посредовања, може учествовати у поступку посредовања уз страну коју заступа. Правно лице, као страну у поступку посредовања, заступа законски заступник уписан у одговарајући регистар, односно овлашћени пуномоћник. Поступку посредовања, уз сагласност страна, могу да присуствују и трећа лица која стране одреде.
У поступку посредовања јавност је искључена.
Сви подаци, предлози и изјаве из поступка посредовања или у вези са поступком посредовања су поверљиви, ако се стране нису другачије споразумеле, осим оних који се морају саопштити на основу закона, ради заштите јавног поретка, посебно када је то потребно ради осигурања заштите најбољег интереса детета или ради спречавања наношења штете физичком или психичком интегритету лица, као и у случају ако је то потребно ради спровођења споразума страна. Стране, њихови законски заступници и пуномоћници, посредник, трећа лица која присуствују поступку посредовања, као и лица која обављају административне послове за потребе посредовања, дужни су да све податке, предлоге и изјаве у вези са поступком посредовања чувају као тајну и одговарају за штету насталу кршењем ове обавезе.
Посредник у поступку посредовања поступа неутрално.
Поступак посредовања спровешће се без одлагања, у најкраћем могућем времену.
Предлози изнети током посредовања који су дати искључиво ради закључења споразума не могу се користити у судском, арбитражном или другом поступку, нити саопштити на други начин.
Основни суд у Суботици је формирао инфо-служба за подршку алтернативном решавању спорова. Одређено је да ће инфо-службом за подршку алтернативном решавању спорова руководити судија Бојана Чокорило, а под њеним надзором ће радити и судијски помоћници Јелена Антонић и Лиховић Мирза.
Основни суд у Суботици је у циљу унапређења решавања спорова посредовањем одобрио коришћење просторија како у седишту суда тако и у згради судске јединице у Бачкој Тополи заинтересованим лицима, без накнаде.
На линку који се налази испод текста можете преузети списак посредника за територију града Суботице.