Устав Републике Србије у члану 10.предвиђа да су у Републици Србији у службеној употреби српски језик и ћириличко писмо. Службена употреба других језика и писама уређује се законом, на основу Устава.
У Републици Србији у службеној је употреби српски језик, ћириличко писмо, а латинично писмо на начин утврђен Законом. На подручјима Републике Србије на којима живе припадници националне мањине у службеној употреби су, истовремено са српским језиком и језици и писма националних мањина, на начин утврђен Законом.
У складу са одредбама Судског пословника Судски поступак се може водити на језику националне мањине, ако је језик националне мањине у службеној употреби у суду, у складу са посебним прописима. Ако се судски поступак не води на језику националне мањине, а у суду је поред српског језика у службеној употреби и језик националне мањине, припаднику националне мањине који то захтева писмена се достављају на његовом језику. У осталим случајевима примењују се одредбе посебног закона којим се уређује службена употреба језика и писама. Превођење поднесака и исправа достављених суду на језицима националних мањина врши преводилац.
У службеној употреби у Основном суду у Суботици су следећи језици: српски, мађарски, хрватски, словачки и русински језик.
Основни суд у Суботици од 2010. године у грађанским и кривичним поступцима у којима се осим српског језика утврди и други језик поступка (језик националне мањине), суд обавезно поступак води уз присуство тумача за утврђени језик поступка. То значи да све судије поступају по аутоматској додели предмета, без обзира на знање језика националне мањине.